Masa Papierowa
e657e64c787dc42295a0c51f8ff21760500x500.jpg
popup_image.php?pID=1019&osCsid=642420c16951f907817f375c242f3756
Można kupić gotową

http://www.nokaut.pl/oferta/masa-papierowa-astra-420g.html

Masa papierowa i technika paper-mache

W technice paper-mache możemy wykonać różne przedmioty dekoracyjne: płaskorzeźby, naczynia, ramki, maski karnawałowe, koraliki, broszki, ozdoby choinkowe.

Do wykonania małych elementów potrzebujemy gęstej plastycznej masy papierowej. Możemy zrobić ją samodzielnie (przepisy znajdziecie poniżej) lub możemy skorzystać z gotowych mas papierowych. Duże elementy wykonujemy oklejając papierem najlepiej gazetowym przedmioty pomocnicze np balony, talerze, miski, szkielety z drutu. Oklejając w ten sposób możemy również udekorować zwykłe pudełko po butach.

Masa papierowa po wyschnięciu jest bardzo lekka, można ją szlifować, wiercić, ciąć, wygładzać papierem ściernym, malować i lakierować.

Przepisów na domową masę papierową jest bardzo wiele, różnią się głównie proporcjami składników, dodatkami. Oto kilka z nich:

Przepis 1 na masę do rzeźbienia

Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego moczymy w wodzie i rozdrabniamy palcami. Odciskamy i wkładamy do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Całą masę dokładnie wyrabiamy ręką rozcierając kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia.

Przepis 2 na masę do rzeźbienia:

Drzemy gazety na drobne kawałeczki, umieszczamy je w dużej misce i zalewamy gorącą wodą. Wody nie dajemy za dużo- wystarczy tyle, żeby przykryła gazety . Zostawiamy na parę godzin. Następnie mieszamy ręką tak długo, aż masa zacznie przypominać konsystencją owsiankę. Staramy się rozgnieść wszystkie grudki. Gdy masa jest już gładka, dodajemy kilka łyżeczek soli i dalej mieszamy bardzo dokładnie. Odciskamy nadmiar wody i dodajemy kilka łyżeczek kleju np. wikolu.

Przepis 3 na masę do rzeźbienia:

Wytłoczki po jajkach lub gazety rwiemy na drobne kawałeczki, przekładamy do dużej miski, zalewamy wodą i odstawiamy na parę godzin. Następnie dokładnie mieszamy i dodajemy ½ opakowania kleju do tapet i około 1 kg mąki. Jeżeli masa jest jeszcze zbyt rzadka dodajemy więcej mąki.

Przepis na masę papierową gotowaną:

Do naczynia z ugotowanym krochmalem (może to być również klajster) wrzucamy kawałki ręczników papierowych. Gotujemy przez chwilę cały czas mieszając. Studzimy.
Przepis 1 na masę do oklejania przedmiotów gazetami:

Mieszamy 3 części wody z 1 częścią mąki na gładką masę. Możemy dodać kilka kropli oleju. Kawałki gazet maczamy w masie i oklejamy nimi przedmiot np. talerz czy balon. Zamiast mąki można użyć kleju do tapet. Dodajemy też kilka łyżeczek soli.

Przepis 2 na masę do oklejania przedmiotów gazetami:

100 g mąki pszennej mieszamy z 0,4 - 0.5 litra wody i gotujemy aż powstanie masa o konsystencji kleju. Przed użyciem należy klej wystudzić. Klej możemy przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce przez kilka tygodni.

Masa drzewna

Zastosowanie masy drzewnej jest podobne do masy papierowej. Nadaje się do modelowania kukiełek, marionetek, figurek, masek. Po wyschnięciu jest bardzo lekka, wytrzymała i poddaje się odróbce jak drewno, można ją malować, szlifować czy pokrywać glazurą.

Glinka ceramiczna

Glinka ceramiczna w przeciwieństwie do zwykłej gliny nie wymaga wypalania w wysokiej temperaturze, gdyż utwardza się na powietrzu. Po wyschnięciu możemy ją szlifować, malować i lakierować.

http://www.cafeart.pl/content/view/144/112/

13_basset_m.jpg
13_scenicpot_m.jpg 13_podbowl_m.jpg
Getting started

Papier mache is really easy to do, and there are very few requirements.

You will need…

- Paper (newsprint is ideal)
- Adhesive
- Paintbrush
- Plastic table covering
- Paints
- Patience!

It is advisable to prepare everything before starting. Firstly, tear the newspaper into strips about an inch wide by 4 inches long. This is only approximate. Tear the paper with the grain.

Make your adhesive. There are many different recipes but below you will find the most common.

Papier mache recipes for adhesive

Note: all adhesives can be used with both layering and pulp methods of papier mache.

1 - Flour and water glue:

To make a flour and water glue follow these instructions:

http://www.papiermache.co.uk/

paper_mache_plain_masks.JPG
paper_mache_deluxe_dowels.JPG

google: images : "paper mache masks"

angel2.jpg
Artykuł jak używać ze sproszkowanej

Jak dzieciom zrobic zabawe by wywniooskowały jak zrobić masę papierową

Masę papierowa można przygotować samodzielnie w domu.
Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego trzeba rozmoczyć w wodzie i rozdrobnić palcami. Nadmiar wody należy odcedzić a mokre kawałki włożyć do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Całą masę trzeba dokładnie wyrobić ręką tak jak ciasto rozcierając przy okazji kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia.

10.masa papierowa (papmachee)
opakowania po jajkach lub stare gazety (zwykłe, czarno-białe)
woda
duże naczynie najlepiej kubeł lub miednica
1/2 paczki kleju do tapet
1 kg mąki
Opakowania lub gazety potnij na małe kawałki. Przełóż je do naczynia i zalej wodą. Na drugi dzień porządnie wymieszaj i dodaj klej do tapet oraz mąkę. Jeśli masa nie jest gęsta dodaj więcej mąki. Z tak przygotowanej masy można robić fantastyczne rzeczy. Po skończeniu pracy, dzieło musi schnąć, najlepiej na świeżym powietrzu, dopiero wyschnięte dzieło można po malować.

Osobiście najbardziej lubie lepić z gliny samoutwardzalnej, bo masa soln ….

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=59213

Przykład gliny samoutwardzalnej
c356d2bab169b3cc741199e0a3a6ece3.jpg

http://swiatpasji.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=3355

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License