Wysylanie Maili

E-mail

Wstęp

Wszyscy się bardzo cieszą z Twoich e-maili, ale ….
na przyszłość nie wklejaj wszystkich do pola "Do:" ! (co więcej, pole "do" może być nawet puste !)

Trzeba wpisywać w Bcc (Udw - ukryta kopia, ukryte do wiadomości),
dzięki temu adresaci nie będą widzieć swoich adresów e-mail na wzajem.

Bo możecie zaszkodzić wszystkim, jedna z osób będzie mieć wirusa i potem wszystkie dostaną go i spam !

Poszanowanie prywatności

  • Pamiętaj… ujawnienie czyjegoś adresu na stronie, czy w mailu - również w polach "Do" i "Kopia" (!) - naraża tę osobę na większą ilość spamu i wirusów komputerowych, co może utrudnić lub uniemożliwić danej osobie pracę. Dla wielu e-mail to również narzędzie pracy.
  • "Gdy rozsyłasz pocztę do grupy osób, korzystaj z pola "BCC" czyli "UDW" ("Ukryty do Wiadomości"), gdyż nie każdy musi sobie życzyć by jego adres e-mail został ujawniony pozostałym Twoim adresatom."1
  • "Sprawdzaj swój komputer w celu usuwania wirusów, byś nie przesyłał wirusów innym internautom."2 Oraz złośliwego oprogramowania, gdyż może ono wykradać adresy e-mail które posiadasz i ujawniać je spamerom.

Mail do osób nie szanujących prywatności

Aktualna treść maila jest na stornie: http://wiki.grzegorz.wierzowiecki.pl/howto:wysylanie-maili

W przypadku wysyłania maili do dużej grupy osób, które mogą nie życzyć
sobie publikacji ich adresu e-mail, netykieta nakazuje używania opcji
"Ukryta Kopia" , która ukrywa adres odbiorców, przed innymi.

Odsyłam do Google: netykieta lub http://www.netykieta.prv.pl/ .

"(…)gdy rozsyłasz pocztę do grupy osób, korzystaj z pola "BCC" czyli
"UDW" ("Ukryty do Wiadomości"), gdyż nie każdy musi sobie życzyć by
jego adres e-mail został ujawniony pozostałym Twoim adresatom. (…)"
źródło: http://www.netykieta.prv.pl/

Cytat ze strony : http://netykieta.prv.pl/

1. Komunikacja elektroniczna
E-mail

  • Poczty elektronicznej używaj "z głową".
  • Odbieraj pocztę codziennie, tak jak zaglądasz codziennie do skrzynki na listy z pocztą tradycyjną. Jeśli jest to niemożliwe, to staraj się to robić jak najczęściej. Natomiast gdy masz zamiar odbierać e-maile raz na miesiąc to albo nie podawaj nikomu swojego adresu, lub przy podawaniu zaznacz, że odbierasz pocztę średnio raz na miesiąc.
  • Pisz listy w formacie tekstowym, a nie HTML, chyba że akurat jest to konieczne, ale na pewno nie pisz standardowo (domyślnie) w formacie HTML. Po pierwsze wiadomości w formacie tekstowym zajmują znacznie mniej miejsca (KB), a po drugie wiele osób czyta pocztę choćby poprzez webmail'a (na stronach www, z poziomu przeglądarki internetowej) i jeśli nawet ma opcję podglądu wersji HTML, to za pewne tego nie zrobi i na marne pójdzie Twój trud. Nie wykorzystuj wszystkich możliwości związanych z formą listu HTML, jeśli już musisz pisać w tym formacie - niech list będzie bez zbędnych "wodotrysków", jak inna czcionka w każdej nowej linii, tysiące kolorów i dziesiątki wstawionych rysunków.
  • Używając polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonki np. "ą"), wybierz kodowanie ISO-8859-2, ew. UTF-8. W innym przypadku - wcale nie korzystaj z polskich literek.
  • Nie przesyłaj pocztą plików większych niż 200KB bez uprzedzenia adresata, i lepiej nie przesyłaj tą drogą dużych plików, jeśli to możliwe - lepiej użyć jednego z serwisów do przekazywanie przez sieć dużych plików, jak np. www.wyslijto.pl, czy www.rapidshare.de.
  • Załączniki zawsze (chyba że kompresja jest rzędu 1-3%) pakuj przed wysłaniem jakimś programem do kompresji. Najczęściej używanym formatem jest format ZIP
  • Nie rozsyłaj łańcuszków szczęścia
  • Jeśli wstawiasz stopkę w swoich emailach, to postaraj się żeby nie była ona dłuższa niż 3-4 linijki. Poprzedzaj ją separatorem np. "— ". Ostatnio modne stało się umieszczanie złotych myśli jako stopki… pomyśl chwilę, czy ktoś będzie ją czytał i czy będzie szczęśliwy dostając choćby 20 raz tę samą złotą myśl? Umieszczaj w stopce informacje istotne, jak najkrótsze i konkretne. Jeśli chcesz umieszczać cytaty sławnych i podziwianych, to nie wysyłaj nikomu 2 razy tego samego w takim razie, bo to już się mija z celem.
  • Nie cytuj całej wiadomości, chyba że jest to niezbędne. Gdy cytujesz słowa "przedmówcy" to odpowiadaj pod każdym akapitem z osobna - cytuj fragmenty, do których się odnosisz (poniżej) i tak kolejno, jeśli email ma dłuższą treść lub dotyczącą kilku tematów. Gdy cytujesz większą część wiadomości, nie odnosząc się do jej konkretnych fragmentów - odpowiadaj powyżej cytatu, oddzielając przy tym odpowiedź od oryginalnej wiadomości kilkoma liniami odstępu. Jeśli nie jest to konieczne to nie cytuj nic z poprzedniego listu i tylko ewentualnie w temacie do otrzymanego tematu wiadomości dodaj "RE: " jeśli nie zrobi tego za Ciebie program obsługi poczty, co się chyba nie zdarza. Dobrze widziane jest przytaczanie tylko tych słów adresata, które są ważne w naszej wypowiedzi, a pozostałe usuwajmy, tak samo jak reklamy (stopki) dodawane automatycznie do wszystkich wiadomości na wielu serwerach z darmowymi kontami.

Struktura wiadomości email

  • Gdy rozsyłasz pocztę do grupy osób, korzystaj z pola "BCC" czyli "UDW" ("Ukryty do Wiadomości"), gdyż nie każdy musi sobie życzyć by jego adres e-mail został ujawniony pozostałym Twoim adresatom.
  • Sprawdzaj swój komputer w celu usuwania wirusów, byś nie przesyłał wirusów innym internautom.
  • Nie rozsyłaj spamu (niechcianej poczty: reklam zazwyczaj) - to grozi wyklęciem na wieki, jedno z najbardziej znienawidzonych przez wszystkich niepożądane działanie w Internecie.
  • Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej krzyk i nie nadużywaj tego.
  • Staraj się pamiętać o tym ażeby nadawać tytuł wysyłanym emailom, najlepiej odzwierciedlający zawartość wiadomości.
  • Przed przesłaniem dalej wiadomości powinno się usuwać nadmiar znaczników cytowania, żeby wiadomość nie składała się w 90% ze znaczków ">".

Czytaj więcej : 2007-01 Html: Ukrywanie adresu e-mail na www przed spamerami
italic text

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License